HISTORIA SZKOŁY
Surowe jest jedną z największych wsi na Kurpiowszczyźnie. Zaraz po wojnie organizacja edukacji dzieci, z powodu braku budynku szkoły okazała się dużym problemem. Szybko przystąpiono do budowy i 7 maja 1950 dokonano już uroczystego otwarcia nowo wybudowanego budynku Szkoły Podstawowej w Surowem. Wówczas to - cytując wpis z kroniki szkoły - prezydentem Rzeczypospolitej Polski był Bierut Bolesław, premierem rządu - Cyrankiewicz Józef, Ministrem Oświaty - Skrzeszewski Stanisław, Kuratorem Okręgu Szkolnego Warszawskiego - Kieresiński Zbigniew, inspektorem Szkolnym - Fronczak Alojzy a Kierownikiem Szkoły w Surowem - Niecewicz Czesław.
Po otwarciu do szkoły zgłosiło się 247 uczniów:
-
Klasa I - liczyła 42 dzieci,
-
Klasa II - 47,
-
Klasa III - 44,
-
Klasa IV - 51,
-
Klasa V - 34,
-
Klasa VI - 13,
-
Klasa VII - 16.
Od początku swej działalności szkoła wciąż przeżywała trudności lokalowe.
W budynku wydzielono tylko 5 pomieszczeń klasowych, co przy większej
liczbie oddziałów i konieczności dzielenia liczniejszych klas na dwie grupy,
stwarzało kłopoty organizacyjne. Na sale lekcyjne adoptowano nawet
korytarze. Zajęcia musiały odbywać się często zmianowo. Dopiero po 30 latach dzięki zabiegom dyrektora Stanisława Brodzika i przychylności władz samorządowych przystąpiono do rozbudowy szkoły. Oficjalnego otwarcia nowego skrzydła dokonano dnia 7.10.2001r. Na tę szczególną uroczystość przybyło wielu znamienitych gości.
Szkoła Podstawowa w Surowem nie miała imienia. Wdrażanie kolejnych reform edukacji i prace związane z rozbudową były sprawą nadrzędną. Jednak 50 - letnia praca szkoły i osiągnięcia niejako zobowiązywały do wszczęcia procedury o nadanie imienia i posiadanie sztandaru szkoły. W czasach kryzysu wartości dzieci i młodzież potrzebują dobrych autorytetów i wzorów do naśladowania. Uczniowie, nauczyciele i rodzice jednogłośnie zdecydowali, że naturalnym, godnym patronem szkoły będzie urodzony właśnie w Surowem, misjonarz Japonii, który niósł tam pomoc ofiarom wojny - chorym, ubogim i bezdomnym.
Postać tego ofiarnego franciszkanina jest w Polsce mało znana, a mieszkańcy jego rodzinnych stron są szczególnie zobowiązani do pielęgnowania pamięci o Bracie Zeno. Nadanie szkole imienia Brata Zenona Żebrowskiego było bardzo ważnym wydarzeniem dla całej społeczności lokalnej - miejscowości Surowe, Gminy i Parafii Czarnia.
W uroczystościach dnia 24 X 2006 roku brali udział:
-
Jego ekscelencja ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski,
-
Jego ekscelencja ambasador Japonii w Polsce Ryuichi Tanabe,
-
Dyrektor urzędu marszałkowskiego w Ostrołęce Marian Krupiński,
-
Starszy wizytator kuratorium oświaty w Warszawie delegatura
w Ostrołęce Marian Grzegorczyk,
-
Wójt Gminy Czarnia Czesław Jurga,
-
Przewodniczący Rady Gminy w Czarni Stanisław Szydlik i Radni Gminy Czarnia.
-
Ksiądz dziekan Zbigniew Jaroszewski.
-
Ksiądz kanonik proboszcz parafii Czarnia, kustosz muzeum brata Zenona Zebrowskiego w Czarni Wacław Nowacki.
Dzień 24 października jest obchodzonym każdego roku Świętem Szkoły w Surowem.
Organizacja i prowadzenie zajęć lekcyjnych w rozbudowanej szkole
stało się zdecydowanie bardziej komfortowe ale w nowym skrzydle
nie uwzględniono sali gimnastycznej. Tę inwestycję przełożono na
kolejne lata. Zimą i w deszczowe dni lekcje wychowania fizycznego
odbywały się na dworze lub na szkolnych korytarzach. Decyzję o
rozpoczęciu dalszej rozbudowy szkoły przyjęli z radością nauczyciele,
uczniowie i rodzice. Salę sportową budowano w latach 2007 - 2009.
Taki okres realizacji inwestycji wynikał ze szczupłości gminnego budżetu.
Prace zakończono kilkanaście dni wcześniej, lecz uroczyste otwarcie sali
sportowej odbyło się w czwartek, 22 października 2009 roku Dyrektor
szkoły w Surowem, Stanisław Brodzik nie krył tego dnia radości. W swoim przemówieniu na uroczystości otwarcia sali mówił, że cieszy się podwójnie: jako dyrektor i jako nauczyciel wychowania fizycznego. Na inwestycję wydano ponad 1,1 mln zł, z czego ok. 605 tys. zł pochodziło z dotacji z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Wszystkim, którzy przyczynili się do rozbudowy szkoły i polepszenia warunków nauki dzieci i młodzieży, jako społeczność szkolna jeszcze raz gorąco dziękujemy.
Do Zespołu Szkół w Surowem aktualnie uczęszcza około 200 uczniów. Jako szkoła opieramy swoje działania na tradycyjnych wartościach, takich jak wzajemny szacunek, uczciwość i odpowiedzialność. Ksztatujemy wrażliwość na piękno otaczającej przyrody, ciekawość i chęć poznawania świata. Promujemy zdrowy styl życia i rozwój sprawności fizycznej. Dokładamy wszelkich starań aby nasi uczniowie byli dobrze przygotowani do dalszej nauki i życia w społeczeństwie.
Małgorzata Biedka